Panthers News · Panthers Pounce at GLC Championship


The Track & Field Panthers had strong individual and team showings at last week's
GLC Championship at Bay High School. 

Highlights:

First place finishers included:

The 4x100 Boys Relay team of 
Jack Budinger, Matt Leon, Stephen Leon and Chris Jackson

Josh Wells in the Boys Pole Vault 

Alex Corrigan in the Girls Discus

______________________________

Meghan Jancsura took second in the Girls 100 Meter Hurdle 

Chris Jackson claimed second place in the Boys 100 Meter Dash 

The Girls 4x100 Relay team of Meghan Jancsura, Madison O'Roark, Emily Dugan and Skye Rawson 
placed third.

FULL RESULTS BELOW













Event 1  Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Rocky River  'A'                                   10:08.78   10   
     1) Zuercher, Aoife                 2) Murray, Jane                   
     3) Contenza, Allison               4) Wojnowski, Katie               
  2 Bay  'A'                                           10:26.79    8   
     1) Sirignano, Kendall              2) Bechtel, Lexie                 
     3) Lang, Annie                     4) Hamil, Norah                   
  3 Parma  'A'                                         10:43.51    6   
     1) DiRuggiero, Caitlyn             2) Jacobs, Graceanne              
     3) Ludwig, Molleigh                4) Thomas, Mary                   
  4 Normandy  'A'                                      11:07.70    5   
     1) Kroth, Jazmin                   2) Nemecek, Emma                  
     3) Arndt, Olivia                   4) Irwin, Megan                   
  5 Holy Name  'A'                                     11:11.58    4   
     1) Jordan, Nicole                  2) Lampert, Megan                 
     3) Dolan, Alyssa                   4) Reardon, Katherine             
  6 Elyria Cath.  'A'                                  11:21.22    3   
     1) Foisy, Gianna                   2) Nagel, Leah                    
     3) Van Dyke, Kayla                 4) Rawson, Skye                   
  7 Valley Forge  'A'                                  12:29.39    2   
     1) Vraja, Kelly                    2) Lutzo, Gabrielle               
     3) McGoun, Emma                    4) Whelan, Summer                 
 
Event 2  Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Rocky River  'A'                                    8:10.40   10   
     1) Saad, Gabe                      2) McDonough, Jack                
     3) Hornig, Daniel                  4) O Donnell, Ryan                
  2 Bay  'A'                                            8:13.48    8   
     1) Ault, Micah                     2) Hamil, Khaled                  
     3) McKenna, Everest                4) Slyepkan, Ivan                 
  3 Valley Forge  'A'                                   8:38.53    6   
     1) Zychowski, Jared                2) Keeton, Ernie                  
     3) Swanberg, Justin                4) Smith, Logan                   
  4 Normandy  'A'                                       8:39.19    5   
     1) Bernhardt, Alex                 2) Maguth, Mark                   
     3) Minor, Eric                     4) Taubenak, Matthew              
  5 Elyria Cath.  'A'                                   8:54.07    4   
     1) Krese, Matt                     2) Smith, Ian                     
     3) VanDyke, Connery                4) Smith, Zach                    
  6 Holy Name  'A'                                      9:02.39    3   
     1) Fulop, Ben                      2) Veauthier, Nick                
     3) Curry, Bryan                    4) Schuler, Nicholas              
  7 Parma  'A'                                          9:21.51    2   
     1) Higginbotham, Matthew           2) Gallo, Dominic                 
     3) Coad, Dominic                   4) Richards, Collin               
 
Event 3  Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Pfaff, Makenna               Rocky River              16.48q  1 
  2 Jancsura, Meghan             Elyria Cath.             16.90q  2 
  3 Milligan, Maeve              Bay                      17.44q  1 
  4 Hill, Daijah                 Rocky River              17.56q  2 
  5 Banks Bey, Anasia            Normandy                 17.70q  1 
  6 Yanagisawa, Kaya             Normandy                 17.71q  2 
  7 Hagar, Leigha                Parma                    18.63q  1 
  8 Milner, Haley                Holy Name                18.87q  2 
  9 Kassouf, Alyssa              Valley Forge             19.21   2 
 10 Smith, Heather               Valley Forge             19.93   1 
 11 Dixon, Sommer                Parma                    20.80   2 
 12 Lambert, Kora                Bay                      21.52   1 
 
Event 3  Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Pfaff, Makenna               Rocky River              16.68   10   
  2 Jancsura, Meghan             Elyria Cath.             16.79    8   
  3 Hill, Daijah                 Rocky River              17.52    6   
  4 Banks Bey, Anasia            Normandy                 17.57    5   
  5 Milligan, Maeve              Bay                      17.66    4   
  6 Yanagisawa, Kaya             Normandy                 18.00    3   
  7 Hagar, Leigha                Parma                    18.61    2   
 
Event 4  Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Hill, Daishaun               Rocky River              15.47q  1 
  2 McLoughlin, Kevin            Holy Name                16.48q  2 
  3 McCormick, Liam              Holy Name                16.87q  1 
  4 Cisneros, Hudson             Bay                      17.14q  1 
  5 Piguet, Matthew              Rocky River              17.55q  2 
  6 Shareef, Alex                Parma                    17.94q  2 
  7 McKinney, Timothy            Normandy                 18.11q  2 
  8 Salloum, Joseph              Normandy                 18.57q  2 
  9 Nguyen, Alex                 Parma                    18.73   2 
 10 Hakimian, Nicholas           Valley Forge             19.52   1 
 11 Davis, Romello               Valley Forge             21.53   1 
 12 Carmichael, Mason            Elyria Cath.             22.09   1 
 
Event 4  Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Hill, Daishaun               Rocky River              15.58   10   
  2 McLoughlin, Kevin            Holy Name                16.58    8   
  3 Cisneros, Hudson             Bay                      17.05    6   
  4 McCormick, Liam              Holy Name                17.28    5   
  5 Piguet, Matthew              Rocky River              18.12    4   
  6 Shareef, Alex                Parma                    18.36    3   
  7 McKinney, Timothy            Normandy                 18.47    2   
  8 Salloum, Joseph              Normandy                 22.37    1   
 
Event 5  Girls 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Rickson, Chloe               Bay                      13.06q  1 
  2 Mazzei, Sarah                Rocky River              13.31q  2 
  3 Hornig, Lee                  Rocky River              13.43q  2 
  4 Ifft, Linden                 Bay                      13.51q  1 
  5 Dugan, Emily                 Elyria Cath.             13.59q  1 
  6 Bogas, Halle                 Normandy                 13.69q  2 
  7 Klonowski, Jessica           Holy Name                13.84q  2 
  8 Horton, Erica                Valley Forge             13.93q  1 
  9 Lucas, Ella                  Parma                    14.29   1 
 10 Matthias, Sara               Valley Forge             14.32   1 
 11 Bodrock, Grace               Normandy                 14.71   2 
 12 O Roark, Madison             Elyria Cath.             14.71   2 
 13 Vazquez, Gabriela            Parma                    15.12   2 
 14 Fischer, Emily               Holy Name                16.00   1 
 
Event 5  Girls 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Rickson, Chloe               Bay                      13.11   10   
  2 Hornig, Lee                  Rocky River              13.47    8   
  3 Mazzei, Sarah                Rocky River              13.52    6   
  4 Dugan, Emily                 Elyria Cath.             13.64    5   
  5 Ifft, Linden                 Bay                      13.68    4   
  6 Klonowski, Jessica           Holy Name                13.77    3   
  7 Horton, Erica                Valley Forge             14.10    2   
  8 Bogas, Halle                 Normandy                 14.34    1   
 
Event 6  Boys 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Ashe, Matthew                Normandy                 11.31q  2 
  2 Jackson, Chris               Elyria Cath.             11.43q  1 
  3 Adams, Joe                   Parma                    11.69q  2 
  4 Riess, Jared                 Bay                      11.74q  1 
  5 Ruebsteck, John              Rocky River              11.81q  1 
  6 Pappas, Michael              Valley Forge             11.94q  2 
  7 Budinger, Jack               Elyria Cath.             11.97q  1 
  8 Van Niel, Nate               Holy Name                11.97q  2 
  9 Politowski, Nick             Normandy                 12.07   1 
 10 Chmielewski, Matthias        Valley Forge             12.15   1 
 11 Sales, Charlie               Rocky River              12.26   2 
 12 Rini, Adam                   Holy Name                12.39   2 
 13 Pajestka, Dan                Parma                    12.74   2 
 14 Hill, Jelan                  Bay                      12.86   1 
 
Event 6  Boys 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Ashe, Matthew                Normandy                 11.56   10   
  2 Jackson, Chris               Elyria Cath.             11.64    8   
  3 Riess, Jared                 Bay                      12.00    6   
  4 Adams, Joe                   Parma                    12.01    5   
  5 Ruebsteck, John              Rocky River              12.11    4   
  6 Van Niel, Nate               Holy Name                12.12    3   
  7 Pappas, Michael              Valley Forge             12.12    2   
  8 Budinger, Jack               Elyria Cath.             12.38    1   
 
Event 7  Girls 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Rocky River  'A'                                    1:47.99   10   
     1) Mazzei, Sarah                   2) Hornig, Lee                    
     3) Brandt, Lydia                   4) Schellentrager, Leah           
  2 Bay  'A'                                            1:52.03    8   
     1) Ifft, Linden                    2) Ziebarth, Chaeli               
     3) Ransom, Ava                     4) Mertic, Makaela                
  3 Valley Forge  'A'                                   1:55.70    6   
     1) Horton, Erica                   2) Matthias, Sara                 
     3) Germana, Zoe                    4) Golaboff, Kasey                
  4 Normandy  'A'                                       1:55.71    5   
     1) Kroth, Jazmin                   2) Jurcisek, Gloria               
     3) Bogas, Halle                    4) Kroth, Kayla                   
  5 Parma  'A'                                          1:58.86    4   
     1) Vazquez, Gabriela               2) Lucas, Ella                    
     3) Hagar, Leigha                   4) Matis, Elizabeth               
  6 Elyria Cath.  'A'                                   2:01.85    3   
     1) Volney, Izzy                    2) O Roark, Madison               
     3) Rawson, Skye                    4) McMahon, Alana                 
  7 Holy Name  'A'                                      2:02.61    2   
     1) Klonowski, Jessica              2) Moore, Lauren                  
     3) Meyer, Elizabeth                4) Veauthier, Gabby               
 
Event 8  Boys 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Rocky River  'A'                                    1:34.63   10   
     1) Saad, Gabe                      2) Gill, Mason                    
     3) Ruebsteck, John                 4) O Donnell, Ryan                
  2 Bay  'A'                                            1:34.87    8   
     1) Riess, Jared                    2) Warren, Sam                    
     3) Cisneros, Hudson                4) Sooy, Nolan                    
  3 Valley Forge  'A'                                   1:35.25    6   
     1) Ortiz, Miguel                   2) Varner, Jalen                  
     3) Miller, Michael                 4) Pereksta, Jack                 
  4 Normandy  'A'                                       1:35.94    5   
     1) Politowski, Nick                2) Nemecek, Alexander             
     3) Piatak, Austin                  4) Rose, Shawn                    
  5 Parma  'A'                                          1:37.69    4   
     1) Price, Ben                      2) Lozitsky, Andrew               
     3) Coad, Dominic                   4) Adams, Joe                     
  6 Elyria Cath.  'A'                                   1:40.11    3   
     1) Stevenson, Dominic              2) Leon, Steve                    
     3) Leon, Matt                      4) Thoman, Mike                   
  7 Holy Name  'A'                                      1:41.42    2   
     1) Van Niel, Nate                  2) Curry, Patrick                 
     3) Meyer, James                    4) Corrigan, Michael              
 
Event 9  Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Coleman, Sam                 Rocky River            5:34.94   10   
  2 Murray, Jane                 Rocky River            5:41.40    8   
  3 Bird, Olivia                 Bay                    5:48.19    6   
  4 Lang, Annie                  Bay                    5:54.76    5   
  5 Whelan, Summer               Valley Forge           6:07.67    4   
  6 Foisy, Gianna                Elyria Cath.           6:14.29    3   
  7 Lampert, Megan               Holy Name              6:22.89    2   
  8 Scoville, Grace              Holy Name              6:25.70    1   
  9 Malkowski, Andzelika         Parma                  6:31.77  
 10 Lutzo, Gabrielle             Valley Forge           6:45.66  
 11 Merrick, Emma                Normandy               6:47.77  
 12 Bess, Gabby                  Normandy               6:51.83  
 
Event 10  Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Slyepkan, Ivan               Bay                    4:30.61   10   
  2 McDonough, Jack              Rocky River            4:32.75    8   
  3 Hamil, Khaled                Bay                    4:35.91    6   
  4 Schuler, Nicholas            Holy Name              4:42.49    5   
  5 Smith, Ian                   Elyria Cath.           4:47.35    4   
  6 Swanberg, Justin             Valley Forge           4:48.53    3   
  7 Bernhardt, Alex              Normandy               4:50.09    2   
  8 Dorenkott, Jacob             Rocky River            4:52.29    1   
  9 Keeton, Ernie                Valley Forge           4:52.60  
 10 Higginbotham, Matthew        Parma                  4:56.61  
 11 Krese, Matt                  Elyria Cath.           5:04.29  
 12 Minor, Eric                  Normandy               5:05.50  
 13 Gray, Ryan                   Holy Name              5:05.79  
 
Event 11  Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Rocky River  'A'                                      51.97   10   
     1) Mazzei, Sarah                   2) Hornig, Lee                    
     3) Brandt, Lydia                   4) Schellentrager, Leah           
  2 Bay  'A'                                              52.37    8   
     1) Ifft, Linden                    2) Ziebarth, Chaeli               
     3) Mertic, Makaela                 4) Rickson, Chloe                 
  3 Elyria Cath.  'A'                                     53.97    6   
     1) O Roark, Madison                2) Jancsura, Meghan               
     3) Rawson, Skye                    4) Dugan, Emily                   
  4 Normandy  'A'                                         56.20    5   
     1) Amador, Cassandra               2) Finnerty, Kelly                
     3) Bodrock, Grace                  4) Yanagisawa, Kaya               
  5 Holy Name  'A'                                        56.91    4   
     1) Veauthier, Gabby                2) Moore, Lauren                  
     3) Fischer, Emily                  4) Klonowski, Jessica             
 -- Valley Forge  'A'                                       DNF  
     1) Horton, Erica                   2) Matthias, Sara                 
     3) Germana, Zoe                    4) Lambrix, Caroline              
 
Event 12  Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Elyria Cath.  'A'                                     45.73   10   
     1) Leon, Matt                      2) Leon, Steve                    
     3) Budinger, Jack                  4) Jackson, Chris                 
  2 Valley Forge  'A'                                     45.87    8   
     1) Ortiz, Miguel                   2) Pappas, Michael                
     3) Miller, Michael                 4) Chmielewski, Matthias          
  3 Normandy  'A'                                         46.66    6   
     1) Rose, Shawn                     2) Peskar, Benjamin               
     3) Finnerty, Logan                 4) Politowski, Nick               
  4 Parma  'A'                                            47.19    5   
     1) Price, Ben                      2) Lozitsky, Andrew               
     3) Coad, Dominic                   4) Adams, Joe                     
  5 Holy Name  'A'                                        47.59    4   
     1) Van Niel, Nate                  2) Meyer, James                   
     3) Rini, Adam                      4) Corrigan, Michael              
  6 Rocky River  'A'                                      47.67    3   
     1) Piguet, Matthew                 2) Gill, Mason                    
     3) Hallis, Tyler                   4) Carroll, Arnaud                
  7 Bay  'A'                                              51.01    2   
     1) Grady, Brennen                  2) Hill, Jelan                    
     3) Fitzgerald, Finn                4) Passarell, William Colton      
 
Event 13  Girls 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Contenza, Allison            Rocky River            1:02.68q  2 
  2 Reed, Olivia                 Bay                    1:04.63q  1 
  3 Ransom, Ava                  Bay                    1:05.12q  2 
  4 Jacobs, Graceanne            Parma                  1:05.13q  2 
  5 Reardon, Katherine           Holy Name              1:06.70q  1 
  6 Abuzahrieh, Saraa            Rocky River            1:06.93q  1 
  7 Veauthier, Gabby             Holy Name              1:08.31q  2 
  8 Golaboff, Kasey              Valley Forge           1:08.92q  2 
  9 Germana, Zoe                 Valley Forge           1:09.43   1 
 10 Arndt, Olivia                Normandy               1:09.76   1 
 11 McMahon, Alana               Elyria Cath.           1:12.67   1 
 12 Makowski, Payton             Elyria Cath.           1:16.66   2 
 
Event 13  Girls 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Reed, Olivia                 Bay                    1:01.34   10   
  2 Contenza, Allison            Rocky River            1:01.55    8   
  3 Ransom, Ava                  Bay                    1:03.31    6   
  4 Jacobs, Graceanne            Parma                  1:04.78    5   
  5 Reardon, Katherine           Holy Name              1:05.44    4   
  6 Abuzahrieh, Saraa            Rocky River            1:05.89    3   
  7 Veauthier, Gabby             Holy Name              1:10.34    2   
 
Event 14  Boys 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Curry, Patrick               Holy Name                54.44q  1 
  2 Ashe, Matthew                Normandy                 54.63q  1 
  3 Zychowski, Jared             Valley Forge             54.90q  2 
  4 Fulop, Ben                   Holy Name                54.94q  1 
  5 Sooy, Nolan                  Bay                      55.10q  1 
  6 O Donnell, Ryan              Rocky River              55.33q  2 
  7 Hornig, Daniel               Rocky River              55.36q  2 
  8 Piatak, Austin               Normandy                 56.30q  1 
  9 Pereksta, Jack               Valley Forge             56.38   2 
 10 Yessayan, Logan              Bay                      57.66   2 
 11 Sedlak, Chris                Elyria Cath.             58.36   2 
 12 Gallo, Dominic               Parma                    58.98   1 
 13 Bautista, Jayden             Elyria Cath.           1:00.32   1 
 14 Williott, Donovan            Parma                  1:00.66   2 
 
Event 14  Boys 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Ashe, Matthew                Normandy                 50.38   10   
  2 O Donnell, Ryan              Rocky River              50.72    8   
  3 Hornig, Daniel               Rocky River              52.75    6   
  4 Sooy, Nolan                  Bay                      53.81    5   
  5 Zychowski, Jared             Valley Forge             54.20    4   
  6 Fulop, Ben                   Holy Name                54.39    3   
  7 Curry, Patrick               Holy Name                55.06    2   
  8 Piatak, Austin               Normandy                 56.85    1   
 
Event 15  Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Pfaff, Makenna               Rocky River              49.39q  1 
  2 Brandt, Lydia                Rocky River              50.48q  2 
  3 Banks Bey, Anasia            Normandy                 50.92q  1 
  4 Yanagisawa, Kaya             Normandy                 52.14q  2 
  5 Hagar, Leigha                Parma                    53.12q  2 
  6 Jancsura, Meghan             Elyria Cath.             53.54q  1 
  7 Smith, Heather               Valley Forge             56.40q  1 
  8 Kassouf, Alyssa              Valley Forge             56.86q  2 
  9 Lambert, Kora                Bay                      57.41   2 
 10 Koomar, Jennifer             Bay                      58.04   1 
 11 Dixon, Sommer                Parma                  1:00.14   2 
 12 Milner, Haley                Holy Name              1:00.22   1 
 
Event 15  Girls 300 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Pfaff, Makenna               Rocky River              50.11   10   
  2 Brandt, Lydia                Rocky River              50.28    8   
  3 Banks Bey, Anasia            Normandy                 50.63    6   
  4 Yanagisawa, Kaya             Normandy                 52.18    5   
  5 Jancsura, Meghan             Elyria Cath.             53.58    4   
  6 Hagar, Leigha                Parma                    54.02    3   
  7 Kassouf, Alyssa              Valley Forge             55.50    2   
  8 Smith, Heather               Valley Forge             56.05    1   
 
Event 16  Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Hill, Daishaun               Rocky River              42.51q  1 
  2 McLoughlin, Kevin            Holy Name                42.95q  2 
  3 McCormick, Liam              Holy Name                42.99q  2 
  4 Varner, Jalen                Valley Forge             44.30q  1 
  5 Shareef, Alex                Parma                    44.99q  1 
  6 Kisela, George               Normandy                 45.42q  2 
  7 McKinney, Timothy            Normandy                 45.96q  1 
  8 Hakimian, Nicholas           Valley Forge             47.16q  2 
  9 Piguet, Matthew              Rocky River              47.36   1 
 10 Nguyen, Alex                 Parma                    49.57   2 
 11 Grady, Brennen               Bay                      49.96   1 
 12 Carmichael, Mason            Elyria Cath.             55.23   1 
 
Event 16  Boys 300 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Hill, Daishaun               Rocky River              41.97   10   
  2 McCormick, Liam              Holy Name                42.32    8   
  3 McLoughlin, Kevin            Holy Name                43.20    6   
  4 Varner, Jalen                Valley Forge             44.55    5   
  5 Shareef, Alex                Parma                    45.22    4   
  6 McKinney, Timothy            Normandy                 45.34    3   
  7 Hakimian, Nicholas           Valley Forge             46.71    2   
  8 Kisela, George               Normandy                 50.07    1   
 
Event 17  Girls 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hamil, Norah                 Bay                    2:28.60   10   
  2 Zuercher, Aoife              Rocky River            2:30.66    8   
  3 Thomas, Mary                 Parma                  2:32.19    6   
  4 Sirignano, Kendall           Bay                    2:34.56    5   
  5 Murray, Jane                 Rocky River            2:44.77    4   
  6 Nagel, Leah                  Elyria Cath.           2:45.62    3   
  7 Jordan, Nicole               Holy Name              2:45.66    2   
  8 Reardon, Katherine           Holy Name              2:46.81    1   
  9 McGoun, Emma                 Valley Forge           2:46.89  
 10 Kroth, Jazmin                Normandy               2:53.59  
 11 Nemecek, Emma                Normandy               2:54.79  
 12 Kulacz, Isabella             Elyria Cath.           3:16.89  
 
Event 18  Boys 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Slyepkan, Ivan               Bay                    2:05.28   10   
  2 Saad, Gabe                   Rocky River            2:05.77    8   
  3 Keeton, Ernie                Valley Forge           2:07.75    6   
  4 Higginbotham, Matthew        Parma                  2:07.77    5   
  5 Ault, Micah                  Bay                    2:11.44    4   
  6 Bollin, Kenny                Rocky River            2:12.20    3   
  7 Norman, Eric                 Normandy               2:15.56    2   
  8 Taubenak, Matthew            Normandy               2:15.85    1   
  9 Fulop, Ben                   Holy Name              2:16.00  
 10 Boehm, Matt                  Elyria Cath.           2:16.47  
 11 Richards, Collin             Parma                  2:16.51  
 12 Zsigray, Jackson             Elyria Cath.           2:18.78  
 13 Zychowski, Jared             Valley Forge           2:22.44  
 14 Veauthier, Nick              Holy Name              2:22.91  
 
Event 19  Girls 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Rickson, Chloe               Bay                      26.81q  2 
  2 Schellentrager, Leah         Rocky River              26.89q  1 
  3 Mazzei, Sarah                Rocky River              27.86q  2 
  4 Mertic, Makaela              Bay                      28.13q  1 
  5 Bogas, Halle                 Normandy                 28.37q  1 
  6 Klonowski, Jessica           Holy Name                28.82q  2 
  7 Horton, Erica                Valley Forge             29.06q  1 
  8 Matthias, Sara               Valley Forge             29.52q  2 
  9 Lucas, Ella                  Parma                    29.62   2 
 10 Hagar, Leigha                Parma                    30.48   1 
 11 Bodrock, Grace               Normandy                 30.54   1 
 12 Volney, Izzy                 Elyria Cath.             31.65   1 
 13 Moore, Lauren                Holy Name                32.30   2 
 
Event 19  Girls 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Rickson, Chloe               Bay                      26.69   10   
  2 Schellentrager, Leah         Rocky River              27.45    8   
  3 Mazzei, Sarah                Rocky River              28.11    6   
  4 Mertic, Makaela              Bay                      28.66    5   
  5 Klonowski, Jessica           Holy Name                28.95    4   
  6 Bogas, Halle                 Normandy                 29.04    3   
  7 Horton, Erica                Valley Forge             29.23    2   
  8 Matthias, Sara               Valley Forge             29.65    1   
 
Event 20  Boys 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Ashe, Matthew                Normandy                 23.06q  1 
  2 Ruebsteck, John              Rocky River              23.49q  1 
  3 Riess, Jared                 Bay                      23.61q  2 
  4 Gill, Mason                  Rocky River              23.77q  2 
  5 Jackson, Chris               Elyria Cath.             23.80q  2 
  6 Adams, Joe                   Parma                    23.94q  2 
  7 Budinger, Jack               Elyria Cath.             24.02q  1 
  8 Van Niel, Nate               Holy Name                24.24q  2 
  9 Politowski, Nick             Normandy                 24.42   1 
 10 Varner, Jalen                Valley Forge             24.45   1 
 11 Warren, Sam                  Bay                      24.54   1 
 12 Corrigan, Michael            Holy Name                25.18   1 
 13 Price, Ben                   Parma                    25.33   2 
 
Event 20  Boys 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Ashe, Matthew                Normandy                 23.04   10   
  2 Ruebsteck, John              Rocky River              23.48    8   
  3 Riess, Jared                 Bay                      23.70    6   
  4 Adams, Joe                   Parma                    23.95    5   
  5 Jackson, Chris               Elyria Cath.             24.13    4   
  6 Van Niel, Nate               Holy Name                24.20    3   
  7 Budinger, Jack               Elyria Cath.             24.41    2   
  8 Gill, Mason                  Rocky River              24.52    1   
 
Event 21  Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Coleman, Sam                 Rocky River           12:11.96   10   
  2 Wojnowski, Katie             Rocky River           12:17.75    8   
  3 Reinke, Mackenzie            Bay                   12:19.36    6   
  4 Garrity, Meredith            Bay                   12:53.94    5   
  5 Irwin, Megan                 Normandy              13:20.22    4   
  6 Van Dyke, Kayla              Elyria Cath.          13:32.07    3   
  7 Chmura, Natalie              Normandy              13:48.84    2   
  8 Lutzo, Gabrielle             Valley Forge          14:23.95    1   
  9 Lampert, Allison             Holy Name             14:42.23  
 10 Malkowski, Andzelika         Parma                 14:47.87  
 11 Schemmel, Emma               Elyria Cath.          15:01.35  
 12 Whelan, Summer               Valley Forge          15:06.48  
 
Event 22  Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Warren, Will                 Bay                   10:02.33   10   
  2 Kishna, Luke                 Rocky River           10:03.32    8   
  3 McKenna, Everest             Bay                   10:08.64    6   
  4 Lannoch, Michael             Normandy              10:33.04    5   
  5 Schuler, Nicholas            Holy Name             10:35.43    4   
  6 Swanberg, Justin             Valley Forge          10:40.71    3   
  7 Smith, Zach                  Elyria Cath.          10:42.61    2   
  8 Maguth, Mark                 Normandy              10:52.95    1   
  9 Miller, Jack                 Rocky River           11:00.49  
 10 VanDyke, Connery             Elyria Cath.          11:09.70  
 10 Hakimian, Nicholas           Valley Forge          11:09.70  
 12 Curry, Bryan                 Holy Name             11:47.61  
 13 Dorko, Robert                Parma                 13:38.09  
 
Event 23  Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Rocky River  'A'                                    4:11.06   10   
     1) Byall, Taylor                   2) Hornig, Lee                    
     3) Brandt, Lydia                   4) Contenza, Allison              
  2 Bay  'A'                                            4:13.28    8   
     1) Ransom, Ava                     2) Bechtel, Lexie                 
     3) Hamil, Norah                    4) Reed, Olivia                   
  3 Normandy  'A'                                       4:22.37    6   
     1) Kroth, Jazmin                   2) Bogas, Halle                   
     3) Banks Bey, Anasia               4) Kroth, Kayla                   
  4 Parma  'A'                                          4:33.52    5   
     1) Matis, Elizabeth                2) Jacobs, Graceanne              
     3) Vazquez, Gabriela               4) Thomas, Mary                   
  5 Elyria Cath.  'A'                                   4:34.42    4   
     1) Dugan, Emily                    2) Foisy, Gianna                  
     3) Nagel, Leah                     4) Jancsura, Meghan               
  6 Valley Forge  'A'                                   4:43.67    3   
     1) McGoun, Emma                    2) Germana, Giavana               
     3) Germana, Zoe                    4) Golaboff, Kasey                
  7 Holy Name  'A'                                      4:48.79    2   
     1) Reardon, Katherine              2) Jordan, Nicole                 
     3) Lampert, Megan                  4) Veauthier, Gabby               
 
Event 24  Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Rocky River  'A'                                    3:30.83   10   
     1) Hornig, Daniel                  2) McDonough, Jack                
     3) Ruebsteck, John                 4) O Donnell, Ryan                
  2 Bay  'A'                                            3:37.05    8   
     1) Sooy, Nolan                     2) Hamil, Khaled                  
     3) Slyepkan, Ivan                  4) Cisneros, Hudson               
  3 Normandy  'A'                                       3:37.87    6   
     1) Ashe, Matthew                   2) Bernhardt, Alex                
     3) Piatak, Austin                  4) Nemecek, Alexander             
  4 Valley Forge  'A'                                   3:42.90    5   
     1) Zychowski, Jared                2) Torres, Antwan                 
     3) Smith, Logan                    4) Keeton, Ernie                  
  5 Elyria Cath.  'A'                                   3:45.30    4   
     1) Leon, Matt                      2) Leon, Steve                    
     3) Smith, Ian                      4) Sedlak, Chris                  
  6 Holy Name  'A'                                      3:45.44    3   
     1) McLoughlin, Kevin               2) Fulop, Ben                     
     3) Curry, Patrick                  4) McCormick, Liam                
  7 Parma  'A'                                          4:03.49    2   
     1) Price, Ben                      2) Gallo, Dominic                 
     3) Coad, Dominic                   4) Higginbotham, Matthew          
 
Event 25  Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Reed, Olivia                 Bay                    4-10.00   10   
  2 Hill, Daijah                 Rocky River            4-08.00    8   
  3 Jurcisek, Gloria             Normandy              J4-08.00    6   
  4 Finnerty, Kelly              Normandy              J4-08.00    5   
  5 Milligan, Maeve              Bay                    4-06.00    4   
  6 Sidoti, Caroline             Rocky River            4-04.00    2.50
  6 Carr, Samya                  Valley Forge           4-04.00    2.50
  8 Tomblin, Mallory             Holy Name              4-02.00    1   
  9 Kassouf, Alyssa              Valley Forge          J4-02.00  
 -- Lucas, Ella                  Parma                       NH  
 
Event 26  Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Rini, Adam                   Holy Name              5-10.00   10   
  2 Hill, Daishaun               Rocky River           J5-10.00    8   
  3 McCormick, Liam              Holy Name              5-08.00    6   
  4 Lozitsky, Andrew             Parma                 J5-08.00    5   
  5 Shareef, Alex                Parma                  5-04.00    4   
  6 Rose, Shawn                  Normandy              J5-04.00    2.50
  6 Williams, Issiah             Normandy              J5-04.00    2.50
  8 Piguet, Matthew              Rocky River           J5-04.00    1   
  9 Ortiz, Miguel                Valley Forge           5-02.00  
 -- Kugler, Nick                 Valley Forge                NH  
 
Event 27  Girls Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Milligan, Maeve              Bay                   11-03.00   10   
  2 Heimke, Ursula               Rocky River            9-06.00    8   
  3 Rice, Rachel                 Bay                    9-00.00    6   
  4 Yanagisawa, Kaya             Normandy               8-00.00    5   
  5 DiNardo, Abigail             Rocky River           J8-00.00    4   
  6 Jacobs, Graceanne            Parma                 J8-00.00    3   
  7 Smith, Heather               Valley Forge           6-00.00    2   
 
Event 28  Boys Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Wells, Josh                  Elyria Cath.          11-09.00   10   
  2 Beniamen, Samuel             Normandy              11-06.00    8   
  3 Lozitsky, Andrew             Parma                 11-03.00    6   
  4 Finnerty, Logan              Normandy              10-00.00    5   
  5 Sooy, Nolan                  Bay                    9-00.00    4   
  6 Wojnowski, Alex              Rocky River           J9-00.00    3   
  7 Pellow, Liam                 Bay                    8-00.00    2   
  8 Smith, Jackson               Rocky River           J8-00.00    1   
  9 Chilia, Nathan               Valley Forge           7-00.00  
  9 McTaggert, Sean              Elyria Cath.           7-00.00  
 
Event 29  Girls Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Rickson, Chloe               Bay                   17-05.75   10   
  2 Schellentrager, Leah         Rocky River           16-06.25    8   
  3 Mertic, Makaela              Bay                   16-01.00    6   
  4 Dugan, Emily                 Elyria Cath.          15-05.75    5   
  5 Hill, Daijah                 Rocky River           15-04.75    4   
  6 Jurcisek, Gloria             Normandy              15-03.50    3   
  7 Amador, Cassandra            Normandy              14-07.75    2   
  8 McGoun, Emma                 Valley Forge          13-09.00    1   
  9 Kassouf, Alyssa              Valley Forge          13-08.25  
 10 Jordan, Nicole               Holy Name             13-06.25  
 11 Vazquez, Gabriela            Parma                 13-00.00  
 12 Rawson, Skye                 Elyria Cath.          12-02.75  
 13 Stracensky, Mollie           Holy Name             10-10.00  
 
Event 30  Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Williams, Issiah             Normandy              21-05.00   10   
  2 Riess, Jared                 Bay                   21-04.00    8   
  3 Rini, Adam                   Holy Name             21-02.75    6   
  4 Leon, Steve                  Elyria Cath.          20-05.75    5   
  5 Gill, Mason                  Rocky River           19-07.25    4   
  6 Cisneros, Hudson             Bay                   19-05.50    3   
  7 Varner, Jalen                Valley Forge          18-11.00    2   
  8 McLoughlin, Kevin            Holy Name            J18-11.00    1   
  9 Greene, Darion               Normandy              18-04.25  
 10 Hill, Daishaun               Rocky River           18-02.00  
 11 Leon, Matt                   Elyria Cath.          18-01.25  
 12 Shareef, Alex                Parma                 17-04.25  
 13 Williott, Donovan            Parma                 17-02.50  
 14 Kugler, Nick                 Valley Forge          16-06.50  
 
Event 31  Girls Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Corrigan, Alex               Elyria Cath.            105-09   10   
  2 Johnston, Kenna              Bay                     105-08    8   
  3 Ladd, Jenna                  Rocky River              99-01    6   
  4 Bradley, Alexandria          Valley Forge             97-08    5   
  5 Zimmer, Elizabeth            Elyria Cath.             90-02    4   
  6 Shamatta, Aliyah             Valley Forge             85-02    3   
  7 Albert, Megan                Normandy                 75-10    2   
  8 Marflak, Isabella            Holy Name                73-07    1   
  9 Lewis, Hayley                Holy Name                64-01  
 10 Lee, Amanda                  Parma                    63-00  
 11 Beauchesne, Sophie           Bay                      61-06  
 12 Merrick, Emma                Normandy                 61-03  
 13 Garcia, Natasha              Parma                    50-09  
 -- Franz, Amanda                Rocky River                 ND  
 
Event 32  Boys Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Shoaf, Michael               Rocky River             167-08   10   
  2 Bateman, Jimmy               Valley Forge            127-03    8   
  3 Chmielewski, Matthias        Valley Forge            122-08    6   
  4 Dougher, Ben                 Holy Name               116-11    5   
  5 Broschk, Paul                Rocky River             115-02    4   
  6 Van Cleve, Jake              Holy Name               110-10    3   
  7 Passarell, William Colto     Bay                     105-04    2   
  8 Hardy, Matthew               Normandy                 99-04    1   
  9 Fitzgerald, Finn             Bay                      96-06  
 10 Marquitz, Tom                Elyria Cath.             94-02  
 11 Madison, Ryan                Parma                    93-10  
 12 Jagusch, Tony                Parma                    93-08  
 13 Hirsch, Jobe                 Elyria Cath.             87-07  
 14 Nackowiz, Andrew             Normandy                 76-10  
 
Event 33  Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Johnston, Kenna              Bay                   35-10.50   10   
  2 Franz, Amanda                Rocky River           30-10.75    8   
  3 Corrigan, Alex               Elyria Cath.          30-05.00    6   
  4 Shaw, Abby                   Elyria Cath.          29-05.50    5   
  5 Bradley, Alexandria          Valley Forge          29-02.25    4   
  6 Ziebarth, Chaeli             Bay                   27-05.75    3   
  7 Sevastos, Anna               Valley Forge          26-07.00    2   
  8 Ladd, Jenna                  Rocky River           25-11.25    1   
  9 Topoloski, Julia             Holy Name             25-10.25  
 10 Lee, Amanda                  Parma                 25-01.50  
 11 Albert, Megan                Normandy              23-01.50  
 12 Spadafore, Bella             Parma                 21-07.25  
 13 Marflak, Isabella            Holy Name             20-10.00  
 14 Lisy, Ariel                  Normandy              20-02.00  
 
Event 34  Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Shoaf, Michael               Rocky River           55-11.00   10   
  2 Bateman, Jimmy               Valley Forge          41-11.25    8   
  3 Broschk, Paul                Rocky River           38-03.50    6   
  4 Corrigan, Michael            Holy Name             38-01.00    5   
  5 Reichard, August             Bay                   38-00.00    4   
  6 Dougher, Ben                 Holy Name             37-10.25    3   
  7 Hardy, Matthew               Normandy              37-01.25    2   
  8 Roth, Scot                   Valley Forge          34-07.25    1   
  9 Madison, Ryan                Parma                 33-01.25  
 10 Passarell, William Colto     Bay                   32-05.50  
 11 Jagusch, Tony                Parma                 30-05.50  
 12 Beniamen, Samuel             Normandy              28-09.00  
 13 Schoelle, Nate               Elyria Cath.          26-00.50  
 14 Myers, Will                  Elyria Cath.          23-09.00  
 
                    Women - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Rocky River                210.50     2) Bay                       185   
    3) Normandy                    73        4) Elyria Cath.               72   
    5) Valley Forge                43.50     6) Parma                      34   
    7) Holy Name                   33                                           
 
                    Men - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Rocky River                159        2) Bay                       118   
    3) Normandy                   102        4) Holy Name                  98   
    5) Valley Forge                75        6) Elyria Cath.               57   
    7) Parma                       50